Home » Old Blog » अनुभव: मैले हेरेको बिरामी……

नाम: #####
बर्ष: #
लिङ्ग:
ठेगाना: #####
आमाको नाम: #####
बिरामी : ########
भर्ना भएको मिती: ####

यसरी नै हो मैले आज गण्डकी मेडीकल कलेज टीचीङ्ग अस्पताल, पोखरामा चिकित्साशास्त्रको बिध्यार्थीको नाताले विरामीसँग लिएको पहिलो अन्तर्वार्ता ।

बिरामी बेडमा सुतीरहेको थियो, बाबुआमा बेडको डीलमा थिए, निराश मुद्रामा देखिन्थे, टोलाईरहेका । घरमा ताला लगाएर सानो छोरी सानीमाको घरमा छोडेर आएको पिडामात्र होईन, ९ दीनदेखी पोखराजस्तो महँगो शहर, अनि अस्पतालको उकुसमुकुश वातावरणमा थुनिनुपरेको बाध्यताको प्रस्टै झल्को दुबैको आखामा देखिन्थ्यो । अस्पतालमा बस्नु उनिहरुको बाध्यता थियो, त्यो उनिहरुले बुझेका थिए । अब चाडै सन्चो भएर घर जान पाइयोस, यही उनिहरुको कामना थियो । गफगाफको हल्लीखल्लीले बिरामी ब्युझियो, मैले उतीर हेरेर मुसुक्क मुस्कुराए, उ पनि खिस्स हास्यो ।

वार्डमा यतीका धेरै भिन्न भिन्न पृस्ठभुमीका बिरामीहरु थिए । कोही टाउको, कोही पेट, कोही हात खुट्टा आदिको उपचार गराउदै थिए । फरक नाम, फरक ठाँउ, फरक अवस्थाका बिरामी भएता पनि, उनिहरुको एकै उद्देश्यको निम्ती त्यहाँ थिए, सबै आ आफ्नो रोगको निदान खोजीरहेका थिए । बिरामी हुनु कसैको रहर हुँदैन, अकस्मात र अपर्झट हामी बिरामी परिरहेको हुन्छौ, ता की हाम्रो दैनीक ब्यबहार र आचरणमा ख्याल गर्नाले हामी त्यस्ता बिमारहरुबाट केहि हदसम्म टाढै रहन पनि सक्छौ, अनि स्वस्थ जीवन जीउन सक्छौ । तर जानी नजानी हुने बिभिन्न गल्तीहरुले हामीलाई अस्पतालको सैयामा थाहै नपाइ डोहोराइरहेको हुन्छ ।

बिरामीसँग गरिने ब्यबहार र बोलीचालीले पनि उसको रोग निको बनाउन अहम भुमीका खेलीरहेको हुन्छ । मिठो बोली र नम्र स्वभावैले पनि बिरामीको आधा रोग निको भैसकेको हुन्छ भन्ने कुरा सत्य हो । आजभोलिको डक्टरहरुमा Communication Skill राम्रो छैन र म ठुलो हुँ भन्ने भावनाको कारण पनि Doctor Patient Relationship सन्तोषजनक नभएको कुरा सर्वबिदितै छ । यसले गर्दा उपचार प्रकृया र समग्र स्वास्थ्यमानै नकरात्मक असर देखिएरहेको छ । यी सानातीना कुराहरु भए पनि दुरगामी प्रभाव पारीरहेको हुन्छ । पछी आफ्नो व्यक्तिगत जीवनमा यस्ता कुराहरुमा अवश्य ध्यान पुर्याउने प्रण गरे ।

झसङ्ग भए, पछाडीबाट साथीले बोलाएको रहेछ, होस्टेल जाने बेला भैसकेछ ।

आज यो अस्पताल भिजीट र बिरामीसँगको अन्तरक्रीयाले धेरै नया कुरा सिक्न र अनुभव गर्न पाइयो । म पहिले एउटा साधारण बिध्यार्थी रहदा बिरामी प्रती हेर्ने हेराइ र अहिले चिकित्साशास्त्रको बिध्यार्थीको नजरले हेर्ने हेराइ, अँ धेरै फरक । केहि लक्ष्य, केहि सपना, अनि केहि प्रण केहि राम्रो गर्नको निम्ती । 🙂

Post Tagged with ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this:
www.000webhost.com