Home » Old Blog » हाइवे: यात्रा गर्दाको मेरो अनुभव

(यो लेख चलचित्रको औपचारीक समिक्षा होईन, केवल चलचित्र हेर्दा को दौरादमा मनमा उब्जेको खुलदुली र विचारहरु हुन ।)

हुन त म त्यस्तो चलचित्रको व्यवसाहिक समिक्षक होईन, न त त्यस्तो मुभी फ्रीक नै हुँ । यती चै पक्कै हो की म नेपाली चलचित्रको बारेमा जानकारी राख्छु र नेपाली चलचित्र क्षेत्रको प्रगाति देख्न चाहान्छु । करिव  पाँच-छ महिना जति अघिको कुरा होला, हाइवे भन्ने नेपाली चलचित्र चाडै आउँदैछ भनेर बाजारमा गाइँगुइ सुन्नेबित्तिकै युटुबवाट प्रोमो हेरेको थिए, त्यतीबेलादेखिनै नौलो प्रयोग भएको यो सीनेमा हेर्न म आतुर भएको थिए । असार १ गते देखि लाग्ने भनिएता पनि बिबिध कारणले श्रावण ५ मा सारिएको यो चलचित्र ठुलो आशा गरिएको नेपाली चलचित्रको सुचिमा थियो ।  बर्लीन फ्लीम फेस्टीवलमा प्रीमीएर गरिएको यो चलचित्रले प्रचारप्रसारमा कुनै कसर बाकी राखेको थिएन । अन्तमा श्रावन ५ पनि आयो र यो चलचित्र रीलीज पनि भयो ।

अरुको प्रगतीमा खुट्टा तान्ने र तल झार्न खोज्ने प्रवृती नेपालमा नौलो होईन । त्यही शिलशिला यो चलचित्रको प्रदर्शन पछी पनि देखियो । प्रदर्शन पछी आलोचना र प्रसंशा दुबै बटुल्यो यो चलचित्र ले । केहि दर्शकहरुले र केहि आफुलाई चलचित्र पण्डीत भन्न रुचाउनेहरुले अतिरन्जीत तरिकाले चलचित्रको ठाडो खन्डन नि गरे । कतिले पीच उप्केको र खाल्डाखुल्डी भएको प्रात्रीकृया पनि दिए । यस्ता प्रात्रीकृयाले कौतोहुल बनाएकोले म पनि सिनेमा हलसम्म नगइरहन सकिन ।पोखराको श्रीकृष्ण हलमा केहि साथीहरु बटुली म पनि हाइवे हेर्न गए । पुर्वी नेपालको कुनै ठाउ वाट सुरु भएको कथा अघी बढ्छ । लगातार को ३ बन्दालाई चिर्दै वसमा यात्रा गरिरहेका पात्रहरु अन्त्यमा काठ्मान्डौ पुग्छन र चलचित्र सकिन्छ ।

हाइवेमा मलाई मन परेका  विषयबस्तु :

१. नया विषयबस्तु र नया स्वादका साथ आएको चलचित्र ।

२. पात्रहरुको सहज अभिनय, अप्राकृतिक र उरन्ठ्यौलो संबाद नराखिएको ।

३. सीनेमाटोग्राफीको बलियो पक्ष ।

४. कन्सेप्ट र योजनाबद्ध रुपमा बनाइएको चलचित्र ।

सुधार्न सकिने पक्षहरु:

१ पात्रहरुको संख्या कम गरेर चलचित्रको लम्वाइ बढाउन सकिने ।

२. कुनै कुनै अस्पष्ट र नबुझिने दृश्यहरु स्पष्ट बनाउन सकिने ।

३. अझै खुलस्त पारेर एउटा बिन्दुमा लगेर अन्त्य गर्न सकिने ।

केहि कमीकमजोरीहरु हाइवेको यात्रामा पक्कै पनि थियो । तर यो स्तरको चलचित्र बन्नु र नेपाली दर्शकले हेर्न पाउनु किमार्थ सानो कुरा होईन । पक्कै पनि हाइवे युनीटले ठुलो मेहेनीतको साथ यो चलचित्र यहाँसम्मा ल्याएका छन, जसको उचित कदर गरिनै पर्छ । क्रमभङ्ग भैसकेको नेपाली चलचित्रको हाइवेमा, यो हाइवेले पक्कै पनि एउटा नया आयाम थपेको छ भन्दा अत्युक्ती नहोला!हाइवेलाई सफलताको शुभकामना ।
All the best to Team Highway 🙂

2 Responses so far.

  1. Birat Raya says:

    Keep it up brother 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this:
www.000webhost.com